2007. július 20., péntek

Péntek


Utunk elsőként a van Gogh múzeumba vezet, ahol az ideiglenes kiállítást ezúttal képregényrajzok, illetve olyan művészek alkotásai jelentik, akikre van Gogh művészete nagy hatással volt. (Fura volt, hogy Ottolandban, amikor a házigazdáink kérdezték, mit tervezünk és említettük a van Gogh múzeumot, nem értették van Gogh nevét - ők valahogy így ejtik: fan Hohh.)

A múzeumban eléggé elfáradunk, kinn pedig szemerkélni kezd az eső. Kis pihenőt tartunk az internet-kávézóban, majd délután a Waterloo-piac és a Zsidó Múzeum felé vesszük az irányt.

A múzeum (Joods Historisch Museum) szintén nagyon gazdag gyűjteménnyel rendelkezik, aminek csak kis részét tudtuk megtekinteni péntek délután (öt órakor zár). A múzeumot 1932-ben alapították, a háború alatt nagyon sok műkincset Németországba hurcoltak a nácik, aminek nagy része szerencsére meg- és visszakerült a helyére az 50-es években.

A múzeum épülete hatalmas: Új Zsinagóga, Nagy Zsinagóga, Kóser Húspiac - ezeket mind nem tudtuk megnézni, de egy kiállítást igen: Charlotte Salomon, egy 26 évesen (1943-ban Auschwitzban) meghalt lány rajzait Élet? vagy színház? címmel. A rajzsorozat Charlotte és a hozzá közelállók életének minden fontos momentumát megörökíti, amelyből ő maga közel 800-at válogatott ki. A szülők, akik túlélték a háborút, a háború után kaptak kézhez lányuk hagyatékát, a rajzokat, amelyeket 1971-ben a múzeumnak adományoztak.

Nincsenek megjegyzések: