2007. július 18., szerda

Haarlem-szerda


Reggeli után irány a város. Első célpont a Frans Hals múzeum - kicsit nehezen találtuk meg, de végül sikerült: az utcácska tip-top és barátságos, itt foglal helyet a Történeti Múzeum is.

A Frans Halsban elsőként festmények falat befedő változatán magyarázó szöveg kíséretében mutatják be Haarlem történetét. A város a gyapjúról és a sörről híres, valamint arról, hogy minden fontos kereskedelmi útvonal rajta keresztül húzódott. Megtudtuk, hogy 1605 es 1635 között több száz festő fordult meg a városban, s ez idő alatt több mint százezer festmény és rajz született. Néhányukat a soron következő termekben meg is nézhettük; az eredeti képek számára klímaberendezéssel biztosítják a megfelelő páratartalmat, a hőmérsékletet pedig minden teremben egy termográffal írják.

Rengeteg díszes órát lehetett látni, szinte mind működött is, s egy órakor, éppen amikor ott tartózkodtunk, egymás után kezdtek el sorra ütni-csengeni.

Szinte a Frans Hals-szal szemben az utca túloldalán található a Historisch Museum. Itt Haarlem történetéből láthattunk egy csomó rajzot, képet és tárgyat. Kiderült pl. hogy régen villamosvonala is volt a városnak, amit mára buszok és vonatok váltottak fel. A videószobában nagyon hatásos rövidfilmet lehet megtekinteni a városrol hollandul és angolul. A mondanivaló színesitéséhez minden eszközt bevetettek: hangeffektusokat, kis (repülőgép- és vonat-) modelleket, megfelelő helyre vetített képeket és a megfelelő helyen megvilágított festményeket. (Tavaly a Rijksmúzeumban volt hasonló élményünk, ahol Rembrandt Éjjeli őrjárat című képével játszottak így.) Egy másik teremben időgép van: monitoron ki lehet választani adott időszakot, és arra jellemző jeleneteket, felvételeket mutat meg. Mi pl. kiválasztottuk a zene témáját, s a század elejétől a század végéig minden jellemző stílusba belehallgathattunk. S sztereo fotótár is van: egy távcsövön keresztül a felvételeket térbeli hatásúnak látjuk.

A múzeumok után kicsit setálgatttunk a bolhapiacon, majd a St. Bavo katedrális felé vettük az irányt. Bemenni, sajnos, már nem lehetett, mert zárt (4 órakor), de kívülről is nagyon impozáns látványt nyújtott.

Útba ejtettük még az új templomot (Nieuwe Kerk), majd kihasználva, hogy a múzeumkártyánk oly sok helyre érvényes, a Teylers múzeumot. A múzeum nemcsak Haarlem, de egész Hollandia legidősebb múzeuma. A gyűjteménye nagyon sokrétű, gyerekeknek igazi kincsesbánya: különböző növények és állatok fosszíliái, különleges, emberkor előtti állati csontmaradványok, kövek, kristályok, berendezések - pl. metál minimum- és maximumhőmérő, barométerek, spektroszkópok, távcsövek. Sajnos ennél többet nem láttunk, mert a múzeum 5-kor zárt, de holnap szeretnénk folytatni.

Nincsenek megjegyzések: