2006. július 25., kedd

Kedd, Muiden


Rövid tanakodás után irány a 15 km-re lévő Muiden, ahol egy kastély a látványosság, Muiderslot. A faluig egyenes bringaút vezet végig a folyó mellett, enyhe szembeszélben. A kastély külsőre impozáns látványt nyújt, belül viszont egy kisebb csalódás. Kiállított tárgyak nem nagyon vannak – 1-2 páncélostól és egy fél darab berendezett szobától eltekintve – a feliratok pedig hollandul mindenütt. A gyerekeknek van néhány kardos-páncélos játék, mi sajnos ezekből már kinőttünk. A lépcsők ide-oda kanyargás után cselesen a múzeumshopba és a büfébe torkollanak. A kert tűrhető: balra virágok, jobbra haszonnövények. Van benne egy kis lugas csengőkkel és minden csengőn fehér szalaggal, azon nevekkel és évszámokkal, mintha halottakat jelképeznének, bár gyanúsan sok közöttük a japán.

Hazafelé tekerés már erősebb ellenszélben.

Délután Amszterdam, Albert Cuyp-piac, rekkenő forróság, de a zokni itt olcsó.

A Prinsengracht 267. előtt hosszú-hosszú sor, reménytelen kivárni, az Új Templom (Nieuwe Kerk) aug. 1-ig zárva, úgyhogy azonnali program híján tekerés haza, kis pihi, vacsi.

Utána vissza a városba az Anna Frank Huis-hoz, 8 óra, már egyáltalán nincs sor. A belépő 7.50, a múzeumkártya ide nem jó, viszont este 9-ig nyitva van (nyáron). Érdemes egy órával azért zárás előtt érkezni. A háznak szelleme van (genius loci), nem szokványos múzeum. Sajnos az eredeti bútorok elvesztek, a bejáratnál egy kis makett alapján lehet elképzelni, hogyan nézhetett ki 1942 es 44 között, amikor 8 ember rejtőzött itt. A modell Anna apja, Otto Frank elbeszélése alapján készült – egyedül ő élte túl a letartóztatást és a lágert.

Anna apja egy lekvárgyártó cég igazgatója volt, s az üzlet a Prinsengracht 267. alatt volt. Az első 2 emelet maga az üzlet, s a lakás-rész, ahol a 2 család bujkált 1942-től egy könyvfallal volt elválasztva ettől. Anna szobájában a falon megtartották az eredeti tapétát, rajta az Anne által válogatott képekkel, fotókkal. Meg lehet tekinteni az eredeti naplót is, amelyet egyébként 1947-ben adtak ki először – két évvel a háború befejezése után. A múzeumshop-ban okosan a napló különböző nyelvű kiadásait lehet megvásárolni és nem hűtőmágneseket vagy egyéb szuvenírokat.

Este szexmúzeum – Anna Frank után nem igazán stílszerű. 3 hallér a belépő, a múzeumkártyán csak nevetnek a bejáratnál. A kiállítás nem túlságosan fantáziadús – 1800-as évektől napjainkig szex-, pornó- es erotikus fotók orrvérzésig, néhány műtárgy, amiről megtudhatjuk, hogy már az ókori görögök és rómaiak is, Marilyn Monroe egy sarokban, szextelefon, mutogatós bácsi és egy Sade márki szoba perverzeknek, illetve szörnyülködni vágyóknak.

Nincsenek megjegyzések: